,

יוסיין בולט – פרישתו של האדם המהיר בעולם

הטרנדים החדשים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

פופולרי:

עכשיו אחרי פרישתו של יוסיין בולט אפשר להגיד שהוא היה אחד מגדולי האצנים שידע עולם הספורט. הוא היה הראשון ששבר מספר שיאי עולם בכל שלושת המקצועות שהשתתף בהם, וצבר כמות בלתי נתפסת כמעט של זכיות ומדליות. כעת לאחר ההודעה על פרישתו זה הזמן לסקור בקצרה את הקריירה המרשימה שלו.

יוסיין בולט – התחלת הדרך

בולט, Usain St. Leo Bolt בשבילכם, הוא יליד שנת 1986 והוא נולד בשרווד קוטנט שבצפון-מערב ג'מייקה. כבר מגיל צעיר גילה עניין בספורט, ורצה להשתלב בענף הקריקט, אך למזלו מאמניו גילו כי התחום שבו הוא מצטיין באמת, שהוא ענף הריצה.  בשנת 2002 השתתף בולט באליפות העולם לנוער, ובגיל 15 זכה במדליה הראשונה שלו בריצת 200 מטרים. אומרים שהצלחה מורכבת מאחוז אחד של כישרון ו-99 אחוזים של התמדה. ואכן את המדליה הראשונה של בולט ואת הרבות שבאו בעקבותיה, השיג האצן באמצעות עבודה קשה. בולט סיפר בהזדמנויות שונות על משפחתו ועל הוריו שעודדו אותו ושטיפחו בו את הכישרון המולד. אחרי המדליה הראשונה שבה זכה ב-2002 הוא הצטיין גם באליפות לנוער של שנת 2003 ואף קבע שיא חדש. גם בלימודיו במכללה הצליח לשבור שיא בריצה למרחק 200 מטרים (20.25 שניות) ו-400 מטרים (45.30 שניות).

קריירה מקצועית

בשנת 2004 התחיל יוסיין בולט להתחרות כאצן מקצועי ובמשחקי קרפיטה קבע שיא חדש של 19.93 שניות בריצה למרחק של 200 מטרים. הפציעה שממנה סבל מנעה ממנו מלהשתתף באליפות הנוער של שנת 2004, וגם באולימפיאדת אתונה נפצע והשיג תוצאה לא טובה מבחינתו של 21.05 שניות. בשנת 2005 נפגע בולט בתאונת דרכים, אך בעזרת המנהל האישי שלו, נורמן פירט, הצליח בולט לסיים את השנה כאחד מחמשת האצנים הטובים בעולם. בשנת 2006 הצליח לקבוע שיא אישי חדש של 19.88 שניות ל-200 מטרים בתחרות הגראן פרי, שיא שזיכה אותו במדליית ארד. את מדליית הכסף הראשונה שלו כבוגר השיג בגביע העולם באתלטיקה לשנת 2006. את רצף הזכיות שלו הוא המשיך באולימפיאדת בייג'ין של שנת 2008, אז זכה במדליית זהב והצליח אף לשבור שיא עולם ושיא אולימפי בריצה למאה מטרים (9.69 שניות). גם את ריצת ה-200 מטרים סיים בשבירת שיא (19.30 שניות), והוסיף לכך את מדליית הזהב שבה זכה במרוץ השליחים. הישגים אלו הפכו אותו לאצן הראשון ששבר שיאי עולם בכל המקצים השונים. בולט המשיך לזכות במדליות גם באליפות העולם באתלטיקה של שבת 2009 ושיפר את השיא שקבע קודם לכן בריצה ל-100 מטרים (9.58 שניות). באולימפיאדת לונדון של 2012 זכה שוב בשלוש מדליות זהב, להן נוספו בשנת 2013 שלוש מדליות זהב שבהם זכה באליפות העולם שנערכה במוסקבה. הפעם השלישית שבה זכה בשלוש מדליות זהב הייתה באליפות העולם של שנת 2015, וגם באולימפיאדה של שנת 2016 השיג מדליית זהב בריצת 100 מטרים.

פרישה

יוסיין בולט זכה ב-13 מדליות במהלך הקריירה שלו, כש-11 מהן הן מדליות זהב. גם באולימפיאדה האחרונה שנערכה בלונדון השנה (2017) זכה במקום השלישי והמכובד, אך מדליית הארד מסמנת למעשה את סוף דרכו המקצועית של בולט כאצן תחרותי. את פרישתו תכנן בולט עוד בשנה שעברה כשהצהיר כי לאחר אליפות העולם הנוכחית בכוונתו לתלות את נעלי הריצה שלו. את דרכו הוא סיים בכבוד כשאמר לאחר המקצה כי הוא מעריך מאוד את המתמודד (ג'סטין גטלין) שזכה השנה בזהב. גם גטלין החזיר לו טובה ואמר שהוא שמח להתמודד מול בולט והושפע ממנו מאוד במהלך הקריירה שלו. ההישגים של בולט ממחישים את מידת ההשקעה הרבה הנדרשת מספורטאים היום, וכל שנותר לקוות הוא שאצנים מוכשרים אחרים יקבלו השראה מפועלו של יוסיין בולט ויעלו את תרומתם לספורט.

 

פוסטים נוספים